Aktywny Senior

ZAJĘCIA ZDALNE
KLUB SENIORA – GARDZIENICE - 06.04.2021r.
KLUB SENIORA – PIASKI – 07.04.2021r.

Dzień dobry, w związku z panującą sytuacją nasze zajęcia muszą odbywać się w sposób zdalny. Proszę zapoznać się z poniższym materiałem.   
Mam nadzieję, że wkrótce wrócimy do zajęć stacjonarnych. Serdecznie Was pozdrawiam!
Elwira Filipek
    
Gdy jesteśmy zmęczeni psychicznie czy fizycznie, organizm daje sygnał, że potrzebuje przerwy na odpoczynek. Często wystarczy mu naprawdę niewiele czasu, żeby poczuł się zregenerowany. Oto 19 sposobów, które pozwolą Ci szybko nabrać sił.

A jeśli uważasz, że nie masz czasu na odpoczynek, nie martw się. Wiele z tych sposobów zajmie ci zaledwie kilka minut.

1. Rozluźnij szczęki
Często napięcie spowodowane stresem umiejscawia się w szczękach i zazwyczaj nie jesteśmy tego świadomi. Aby rozluźnić szczęki, otwórz szeroko i trzymaj je tak przez pół minuty. W tym czasie oddychaj przez nos. Kiedy poczujesz, że twoje usta chcą się same zamknąć, zrób to powoli. Powtórz to ćwiczenie kilka razy.
2. Zaopiekuj się sobą świadomie
Z wyraźną intencją zaopiekowania się sobą, zrób coś dla siebie. Może to być kąpiel z hydromasażem, spacer w promieniach słońca albo umycie okien, jeśli na to właśnie masz ochotę. Dobrze działa zrobienie wokół siebie porządku. Ład dookoła to sygnał dla mózgu, że jesteśmy zadbani i bezpieczni.
3. Napisz kilka zdań
Pisanie dziennika ma potężną moc terapeutyczną. To jak rozmowa z podświadomością. Gdy napiszesz, jak się czujesz, niemal automatycznie uwalniasz niewygodne emocje. Potem, jak przeczytasz swoje słowa, zobaczysz, jak zmieni się twoja perspektywa.
4. Zrób listę sukcesów
Gdy jesteś napięta, bo sprawy nie układają się tak, jakbyś chciała, przekieruj myśli na pozytywy. Zrób listę swoich życiowych sukcesów albo napisz, co ci się udało osiągnąć w bieżącym miesiącu. Możesz też napisać za co jesteś wdzięczna życiu. Doceń swoją mądrość i dobro.
5. Oddychaj, koncentrując się na przerwie między wdechem a wydechem
Już pięć głębokich, spokojnych oddechów zmienia funkcjonowanie mózgu, który się uspokaja. Jeśli skoncentrujesz się na przerwie między wdechem a wydechem dasz mu sygnał, że istnieje tylko tu i teraz. Nic nie trzeba robić, żeby istnieć. I to już wystarczy.
6. Zyskaj jasność
Trudno się uspokoić, kiedy nasze myśli są chaotyczne. Gdy zastanawiamy się co robić, czy czego nie robić, czyli nie mamy podjętej decyzji, napięcie rośnie. Dlatego zrób listę, co potrzebujesz zrobić i kiedy. Zaplanuj najbliższe dwa dni po czym zrób coś przyjemnego dla siebie.
7. Określ, co możesz kontrolować
Odprężysz się, jeśli świadomie poinformujesz siebie, co możesz a czego nie możesz skontrolować. Jeśli nie mamy w tym rozeznania, czujemy się zestresowani i przytłoczeni. Jeśli nie masz na coś wpływu, pozostaw to, niech myśli na ten temat odejdą. Za sprawy, na które możesz wpłynąć, po prostu się zabierz.
8. Stwórz rytuał na dobranoc
Rytuały pozwalają nam odzyskać równowagę i energię. Mają coś wspólnego z bezpieczeństwem i komfortem. W rytuałach chodzi o codzienne powtarzanie czynności. Wieczór jest szczególny, jeśli chodzi o rytuały. Dzięki nim możemy zrelaksować się po całym dniu. Możesz przed zaśnięciem zapalać świeczkę i patrzeć się w ogień lub zapalać kominek do aromaterapii z relaksującym olejkiem lawendowym albo wcierać w stopy balsam.
9. Pobaw się
Zabawa to wspaniały sposób na relaks, zwłaszcza dla dorosłych. Pobaw się, czyli zrób coś bezcelowego i przyjemnego. Nadmuchaj balon i baw się nim albo idź do zoo. Możesz to zrobić sama, z parterem lub z dziećmi.
10. Oddaj się wizualizacji
Mózg nie jest w stanie odróżnić rzeczywistości i wyobraźni, więc wizualizacja może być potężnym narzędziem, które pomaga zrelaksować się w mgnieniu oka. Przenieś się myślami do miejsca, w którym chcesz być. Stwórz obraz, który podziała na ciebie tak, że pojawią się przyjemne emocje.
11. Łagodny ruch
To nie musi forsująca aktywność, delikatny ruch może pomóc w wyzwolić stłumioną energię, uwalniając nas od skutków stresu. Już 15 minut spaceru energicznym krokiem przynosi taki skutek. Możesz też zrobić proste ćwiczenie: stań wyprostowana, przy wdechu podnieś ręce wysoko do góry nad głową, przy wydechu ugnij kolana, opuszczając ręce w kierunku podłogi, przy następnym wdechu wyprostuj się, znowu podnosząc ręce do góry.
12. Umyj zęby i twarz
Zazwyczaj tymi dwiema aktywnościami rozpoczynamy dzień. Takie rutynowe działania to dla mózgu sygnał, że wszystko jest w porządku i bierzemy się do roboty.
13. Skoncentruj się na kimś innym
Czasami najszybszym sposobem na relaks jest skupienie się na kimś innym niż sobie. Możesz zadzwonić do przyjaciółki i z uwagą jej wysłuchać. Twoja perspektywa od razu się zmieni.
14. Idź na trawę
Zieleń natury, kiedy otworzymy na nią zmysły, jest skutecznym uspokajaczem. Jeśli pogoda temu sprzyja, stań boso na trawie i głęboko oddychaj.
15. Bądź w chwili obecnej
Jeśli natrętne myśli zaprzątają twój umysł, wyjrzyj przez okno i uważnie patrz się na to, co przed tobą, wsłuchaj się w dźwięki, wdychaj zapach powietrza. Bądź całkowicie obecna w tym, co jest. Tylko to się teraz liczy, przyszłość nie nadeszła, czyli jej nie ma.
16. Zdrzemnij się
20-30 minut drzemki to jak mini wakacje, które nic nie kosztują a znakomicie odprężają.
17. Delektuj się zapachami
Doskonale odpręża zapach lawendy, mięty pieprzowej i róży. Otocz się tymi zapachami.
18. Zrób sobie przerwę w łazience
Kiedy czujesz się źle i jesteś poza domem, ucieknij do łazienki. Zamknij oczy i wolno oddychaj, przy każdym wdechu i wydechu licz do trzech. Powtórz to 3-4 razy. Potem oddychaj przez kilka minut normalnie, powtarzając sobie: „Jestem odprężona”.
19. Dowiedz się, co działa na ciebie
Jedni najlepiej relaksują się, szybko biegając, inni, siedząc na kanapie i jedząc ciasteczko. Metodą prób poszukaj najlepszej dla siebie strategii na szybkie odprężenie.
                               
                    Opracowała: Elwira Filipek – psycholog
A TO LINK Z MUZYKĄ, KTÓRA Z PEWNOŚCIĄ PAŃSTWA ZRELAKSUJE 
https://www.youtube.com/watch?v=ZrBBqRKbaXQ



Data publikacji: 2021-04-06, 0:00